برنامه کاهش وزن خود را شروع کنیدسیبیتایی‌ها از سیبیتا می‌گویند
مطالب برگزیده تغذیه، لاغری و کاهش وزن


 ورزش‌های مناسب برای لاغری

برخی از شما زمانی که از رژیم های غذایی مختلف دلسرد می شوید، این سوال برایتان مطرح می شود که آیا ورزش به شما در لاغر شدن کمک خواهد کرد؟ اما چه ورزشی را می توان انتخاب کرد؟
هنگام نزدیک شدن به روزهای زیبای بهاری، اغلب احساس بیدار شدن از یک خواب زمستانی را داریم. با این حال برخلاف خرس ها و موش خرماها که در طول زمستان از ذخیره چربی خود استفاده کرده اند، ما چند کیلو هم اضافه کرده ایم. این نوسان خفیف فصلی به هیچ وجه غیر طبیعی نیست و دانشمندان از آن با عنوان تغییرات چرخشی نام می برند. عموما آنها معتقدند که برای داشتن شانس برگشتن به وزن نرمال، نباید اضافه وزنمان از ۲ یا ۳ کیلو تجاوز کند.
● برای از بین بردن این چند کیلو اضافه وزن چه می توان کرد؟
مجلات، مملو از رژیم های جادویی و وعده های لاغری هستند. تقریبا این رژیم ها همگی با ویژگی تاثیرگذاری بالا در کوتاه مدت و مایوس کردن در دراز مدت، دارای درصد شکست متجاوز از ۹۸درصد در سال هستند. بنابراین افرادی که از این رژیم ها استفاده می کنند، بیشتر روی کاهش موجودی کالری تاکید می کنند و ترجیح می دهند که مصرف را بالا ببرند. در این حالت فعالیت ورزشی به وضوح تحمیل می شود . معجزه در این زمان به وقوع می پیوندد؛ بعد از یک یا دو ساعت فعالیت سخت ورزشی، متوجه می شوند که چندین کیلو لاغر شده اند.
متاسفانه شادی این حالت، دیری نمی پاید، به خصوص زمانی که متوجه می شوند صدها گرم گلیکوژنی که از دست داده اند، بعد از خوردن غذا کاملاً جایگزین می شود و همچنین بعد از مدت زمان نه چندان طولانی، مقدار آبی را که با تعریق از دست داده اند، برمی گردد.
در واقع، تنها روش برای لاغر ماندن برای مدت زمان نسبتا طولانی، سوزاندن چربی های ذخیره شده می باشد اما این مرحله آرام و گاهی توام با ناامیدی است. به عنوان مثال خوب است بدانید که برای خلاص شدن از ۱۰ کیلو چربی اضافی باید به مدت ۳ روز به طور متوسط ۱۰ کیلومتر در ساعت دوید.
ارقام فوق، امکان دارد آتش شور و شوق داوطلبانی را که قصد لاغر شدن با ورزش را دارند، سرد نماید اما این افراد بایستی پشتکار داشته باشند و کم کم نخستین فواید آن را روی قیافه و همچنین روح خود می بینند.
ورزش به طور موثری فرد را در موقعیت خواب خوب، خوراک خوب و زندگی خوب قرار می دهد. فعالیت ورزشی منجر به تحریک ارگانیسمی می شود که باعث ترشح بیشتر هورمون ها از جمله تستسترون، آندروفین و هورمون های رشد می شود که این هورمون ها باعث سوزاندن ذخایر چربی، تقویت بافت ماهیچه، استخوان ها، پوست یا به عبارت بهتر باعث روحیه دادن به شخص می شود. این فعالیت دیر یا زود روی تعادل هم اثر می گذارد.
● اما چه رشته ورزشی را انتخاب کنیم؟
عقاید در این خصوص متفاوت است. در گذشته عقیده بر این بود که تمرینات سخت ورزشی همچون شنا، دوچرخه سواری و پیاده روی باعث سوزاندن ذخایر چربی می شوند اما امروزه ما به شما رشته های ورزشی سخت تری چون ورزش های با توپ (فوتبال، بسکتبال و…) با راکت (تنیس، اسکواش، بدمینتون) یا حتی پرورش اندام را توصیه می کنیم که همگی به تحریک هورمونی کمک می کنند.
احتمالا کمال مطلوب مبتنی بر تغییر علایق و بهره بردن از تمام موقعیت ها برای به حرکت درآوردن خود است. از طرف دیگر، تنها توصیه ای که برای سلامتی می توان کرد، عبارت از پیاده روی، دوچرخه سواری و دویدن نیم ساعت به طور متوسط در روز است و حتی الامکان برای بالا رفتن از حداقل ۹۰۰ پله، از آسانسور استفاده نکنید.

منبع: تهران امروز